belsoguklugu.gen.tr https://www.belsoguklugu.gen.tr Bel Soğukluğu, Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, belsoguklugu.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sat, 24 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Gonore Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/gonore-bel-soguklugu.html Mon, 26 Nov 2018 06:00:23 +0000 Gonore Bel Soğukluğu, gonore adı verilen bakteri türü mikroskop ile incelendiği zaman, kahve çekirdeğine benzeyen bir bakteri türüdür. Bel soğukluğuna sebep olan bu bakteri özellikle oral seks yapan kişilerde fare Gonore Bel Soğukluğu, gonore adı verilen bakteri türü mikroskop ile incelendiği zaman, kahve çekirdeğine benzeyen bir bakteri türüdür. Bel soğukluğuna sebep olan bu bakteri özellikle oral seks yapan kişilerde farenjite de neden olabilmektedir. Bel soğukluğuna neden olan bu bakteri cinsel yolla bulaşmaktadır. Gonore cinsel temas ile bulaştıktan sonra erkekler de idrar kanalında iltihaba, kadınlarda ise rahim ağzı bölgede iltihaplanmaya yol açmaktadır. 

Gonore bel soğukluğu nedir

Gonore bir çeşit bakteri türü olup erkek ve kadın üreme organlarına yerleşerek akıntı şeklinde iltihaba neden olmaktadır. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar arasında ilk sırada gelmektedir. Daha çok genç erkek ve kadınlarda görülen bel soğukluğu rahatsızlığının, erkekten kadına bulaşması daha kolay olmaktadır. Korunmasız ve çok eşli cinsel birliktelikler hastalığın yayılmasını ve artmasını sağlamaktadır. Gonore adı verilen bakteriler için en uygun yaşam koşulu insan vücududur. Bu bakteri sadece insandan insana direkt temas ile geçmektedir. Gonore bakterisi kesinlikle kuru ortamda yaşamını sürdüremez nemli koşullara ihtiyacı vardır. 

Bir erkek gonore bakterisinden dolayı bel soğukluğu yaşıyor ise idrar da yanma ve penis ucunda akıntı başlar. Genellikle kadınlarda belirti vermez kadınlar daha çok taşıyıcı konumundadır.   

Genore Bel Soğukluğu Belirtileri,

Erkek gonore taşıyıcısı bir kadınla cinsel ilişkide bulunduktan sonra aşağı yukarı 1 hafta içerisinde ilk belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Öncelikle idrar yaparken hafif bir yanma, daha sonra da sarı bir akıntı ile kendini belli eder. Akıntının olduğu yer yani penis ucu şişer ve kızarır. Uzun süre tedavisi yapılmadığında meni yolları iltihaplanır ve kısırlığın oluşmasına kadar ilerler. Bel soğukluğu yaşayan erkeklerde sık sık ve kesik kesik idrar yapma isteği oluşur.

Kadınlarda bel soğukluğu oluştuğu zaman bazen hiç belirti vermez bazen de idrar yollarında sarımsı, yeşilimsi bir akıntı oluşur. Ayrıca akıntı oldukça kötü ve pis kokuludur. Kadınlarda ki bel soğukluğu adet düzensizliği de meydana getirmektedir. Ve adet dönemleri arasında ara kanamalar da oluşabilmektedir. Bel soğukluğu yaşayan kadında bartholin bezleri iltihaplanarak şişmeye ve ağrıya neden olur. Cinsel ilişki sırasında ağrı oluşabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Özellikle gebe bayanlarda ciddi bir risk faktörü vardır ki buda anneden bebeğe geçebiliyor olmasıdır. Anne karnındaki bebeklerde körlüğe kadar ulaşabilen ciddi hasarlar oluşturmaktadır.  

Genore bEl Soğukluğu Tedavi,

Tedavi de erken teşhis çok önemli olup, rahatsızlığın daha kolay ve hasarsız geçmesini sağlar. Ve vücutta başka yerlere yayılmayı engeller. Tedavide genelde penisilin türü antibiyotik kullanılmaktadır. Bazen de hap yada iğne tedavisi uygulanmaktadır. Tabi ki rahatsızlığın boyutuna göre bunu doktorunuz belirleyecektir. Düzenli olarak kontrol edilerek kültür testleri yapılır ve bakterinin üreyip üremediği kontrol edilir. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin cinsel ilişki yolu ile bulaşmasından dolayı eşlerinin de tedaviye katılması ve kontrol olması gerekir. Bel soğukluğundan korunmak için tek eşlilik tercih edilmeli ve ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır.

]]>
Bel Soğukluğu İğnesi https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-ignesi.html Mon, 26 Nov 2018 20:57:04 +0000 Bel soğukluğu iğnesi; Bel soğukluğu hastalığı her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlardan erkeklere, çocuklardan bebeklere kadar herkeste görülebilmektedir. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık yapısına sahip Bel soğukluğu iğnesi; Bel soğukluğu hastalığı her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlardan erkeklere, çocuklardan bebeklere kadar herkeste görülebilmektedir. Aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık yapısına sahip olan bel soğukluğu ebeveynlerde olması durumunda doğacak çocuklarında olma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Dikkat edilip fark edilmediğinde hastalık her iki cinste de kısırlığa neden olmaktadır. O nedenle de hastalığın fark edilmesi ile beraber tedavisinin başlanması ve düzenli olarak tedaviye devam edilmesi gerekmektedir. 

Bel soğukluğu hastalığının tedavisi;

Hastalık, bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyon çeşididir. Hastalık kişilere cinsel ilişki aracılığı ile bulaşmaktadır. Döl yatağı boynunda, anüste, idrar yollarında, makatta ve boğazda enfeksiyona sebep olabilen bir hastalıktır. Bel soğukluğu iğnesi olarak kullanılan bir tedavi yöntemi yoktur. Daha çok hastalık ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Bu ilaçlar bel soğukluğunun iki çeşidinden hangisi ise ona göre belirlenmektedir. İlk aşamada olan hastalıklarda, antibiyotikler kullanılırken ikinci çeşit bel soğukluğu olan nongonokoksik üretit de ise Tetradoks antibiyotikler kullanılmaktadır. Bel soğukluğu hastalığının bulaşması ile gelişen ilk on dört gün içerisinde kendini hastada gösteren hastalık için uygulanan, antibiyotik ilaçlarla yapılan bir tedavi yöntemidir. 

Bu tür enfeksiyon hastalıklarında erken teşhisin önemi büyüktür. Ayrıca hastalık on dört günü geçtiği halde iyileşme göstermeyip belirtiler yoğunlaşarak devam ettiğinde ise tedavisi uzatılarak devam edilir. Bu arada tedavi eşlerin ikisine birden uygulanması gereken bir ilaç tedavisidir. Bel soğukluğu iğnesi; bu hastalıkta kullanılan özel bir enjeksiyon yani iğne tedavisi yoktur daha çok antibiyotikler kullanılarak yapılan tedavi yöntemleri vardır. Bunların başında da penisilin ilaçlar gelir. Özellikle çok yoğun olarak görülen bel soğukluğu çeşidi olan Gonore üretrik çeşidinde kullanılmaktadır. Gereken durumlarda bu antibiyotikler yani penisilinler iğne şeklinde de uygulanabilmektedir. Hastalık başlarda kişilerde bel soğukluğu belirtileri göstermeyebilir. Bu hastalığın belirtileri kadınlardan daha çok erkeklerde kendini göstermektedir. Sağlıkla kalın.  
]]>
Bel Soğukluğu İçin Antibiyotik https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-icin-antibiyotik.html Tue, 27 Nov 2018 04:06:25 +0000 Bel soğukluğu için antibiyotik uygulaması oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bel soğukluğuna sebep olan etken bakteri olduğu için antibiyotik uygulamasına en iyi biçimde cevap veren bir hastalıktan bahsediyoruz. Tab Bel soğukluğu için antibiyotik uygulaması oldukça kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bel soğukluğuna sebep olan etken bakteri olduğu için antibiyotik uygulamasına en iyi biçimde cevap veren bir hastalıktan bahsediyoruz. Tabi burada önemli olan etken hangi tür antibiyotiklerin bel soğukluğunu daha iyi bir hale getirmek için kullanılması gerektiğidir. Tabi burada hastalığa sebep olan bakterinin cinsi, birincil ya da ikincil enfeksiyonların oluşup oluşmadığı gibi bir takım etkenler de söz konusu. Bel soğukluğu için antibiyotik, bel soğukluğu tedavisine aşağıda anlattığımız temel kural antibiyotik tedavisi genellikle geçerlidir.

Bel soğukluğu tedavisinde önemli olan şey hangi tip bel soğukluğu olduğudur. Genelde yüzde 30-70 oranında gonore enfeksiyonu üstüne ikincil olarak nongonokoksik üretritler de yerleşebilir. Bu durum özellikle de erkeklerde görülüyor. Bu sebep ile kombine tedavi denilen, hem gonore hem de nongonogoksik üretrit tedavisini bir bütün olarak uygulamak oldukça yararlıdır.

Gonore enfeksiyonunda penisilin grubu olan antibiyotiklerin ağızdan 7-14 gün süresince alınması ile tedavi sağlanır. Eğer, 7-14 gün süresince sarımsı ve yeşilimsi akıntı erkekte kesilmiyor ve renk değiştirip şeffaf hale geliyor ise, o zaman nongonokoksik üretrit üzerine eklendi demektir. İlk tedavinin ardından bunun tedavisi eklenebilir. Bel soğukluğu için antibiyotik, yani önce penisilin grubu tedavisiyle başlanır, ardından tetradoks grubu antibiyotik ile devam edilir.

Baştan bu eknfeksiyonun eklenebileceği düşünülerek her iki grup ilaç kombine edilip, 14-21 güne uzatılarak tedavisi yapılır. Tedavide çok önemli bir detay ise, insanların birlikte tedavi edilmesidir. Erkek veya kadın, seksüel partneriyle ilişkiye devam edecek ise, karşı cinsinde tedaviye katılması gerekmektedir. Aksi takdirde tam bir tedavi gerçekleşmez.

Tavsiye edilen ilaçlar

 • Cefixime (cephalosporin sinifi)
 • Ciprofloxacin (quinolone sinifi)
 • Ceftriaxone (cephalosporin sinifi)
 • Doxycycline (tetracycline sinifi)
 • Azithromycin (macrolide sinifi)
 • Ofloxacin
 • Ülkemizde bu ilaçlar ya da buna eş değer ilaçlar var mı doktorunuzdan öğrenin.
 • Hamile kadınlara Ofloxacin ( “), Doxycycline (tetracycline sinifi) ve Ciprofloxacin (quinolone sinifi), quinolone verilmez. Ama cephalosporinle tedavi edilebilirler.

]]>
Bel Soğukluğu Boğaz Ağrısı https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-bogaz-agrisi.html Tue, 27 Nov 2018 15:21:21 +0000 Bel Soğukluğu Boğaz Ağrısı Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğunun bir diğer adı da gonore mikrobudur. Kadınlarda rahim ağzında iltihap, erkeklerde ise idrar kanalı iltihabı yapar Bel Soğukluğu Boğaz Ağrısı Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğunun bir diğer adı da gonore mikrobudur. Kadınlarda rahim ağzında iltihap, erkeklerde ise idrar kanalı iltihabı yapar. Bel soğukluğu mikrobu, farenjit boğaz enfeksiyonlarına sebep olur. Boğaz ağrısı, bu enfeksiyondan kaynaklıdır. Farenjit, lenf bezlerinin şişmesi ,ateş yükselmesi, halsizlik, yorgunluk olarak belirti gösterir. Boğaz ağrısına sebep olan bel soğukluğu genelde oral sex yapan kişilerde görülür. Bel soğukluğu Boğaz ağrısı, belirti vermeye başladığında bol bol ılık su içilmelidir. Boğaz ağrısı, antibiyotikli ilaçlarla ve bol vitaminli yiyeceklerle geçirilebilir. Boğaz ağrısı, ses kısıklığına da sebep olur. Önlem alınmadığı takdirde bronşite yakalanma kaçınılmazdır. Bel soğukluğu mikrobu taşıyan anne normal doğumla bebeğine de bu mikrobu bulaştırabilir. Yeni doğan bebeklerde gözün beyaz kısmında enfeksiyon olabilir bu enfeksiyon körlüğe de sebep olabilir. Bel soğukluğu mikrobuna karşı yeni doğan bebeklerin gözüne  koruma amaçlı antibiyotikli göz damlaları damlatılmaktadır. Bel soğukluğu genelde belirti vermez, eğer verirse de bir ay içerisinde şikayetler ortaya çıkar. Bel soğukluğu, cinsel ilişkiden kaynaklı ise beş güne kadar kendini gösterir. Bel soğukluğuna yakalanmamak için; cinsel birliktelik sırasında kondom kullanılması tavsiye edilir.

Bunlar; erkekte penis ucundan, kadında ise vajinadan gelen sarı, kıvamlı irin gibi akıntıdır.

 • Pelvik iltihabı kadınlarda kısırlığa sebep olur.
 • Kadınlarda adet düzensizliği,
 • Boğaz ağrısı,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • İdrar yaparken, ağrı,acı ve yanma

Bel soğukluğu, jinekolojik muayene sırasında erkeklerde penis ucundan ve kadınlarda vajinadan alınan sıvı bazı testlerden geçirilerek belirlenebilir. Bel soğukluğu ve baş ağrısı tedavisinde antibiyotik kullanılmalıdır. Bazı antibiyotikler bel soğukluğuna dirençlidir. Ona göre diğer alternatif antibiyotikler kullanılması tavsiye edilir. Bel soğukluğu mikrobu taşıyan kişiler diğer cinsel yolla bulaşan diğer mikroplar da bulunabilir. Bu sebeple cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için tarama yaptırılmalıdır. Erken teşhis her hastalıkta önem arz ettiği gibi bu hastalıklarda da erken teşhis ve tedavisi önemlidir. Boğaz ağrısı olan bir kişi hemen kendisine bel soğukluğu tanısı koymasın. Boğaz ağrısının bir çok sebebi vardır. Boğaz ağrısıyla beraber kişide akıntı da varsa bel soğukluğu düşünülebilir.

]]>
Bel Soğukluğu Hastalığı https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-hastaligi.html Wed, 28 Nov 2018 05:34:29 +0000 Bel soğukluğu hastalığı, tıptaki adı gonore olan bu hastalık, cinsel birleşme yoluyla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu hastalık rahim ağzında, idrar yollarında, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bakteriler sebep Bel soğukluğu hastalığı, tıptaki adı gonore olan bu hastalık, cinsel birleşme yoluyla bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. Bu hastalık rahim ağzında, idrar yollarında, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bakteriler sebep olmaktadır. Hem erkekte hem de kadında görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda, en çok görülen hastalık bel soğukluğudur. Genelde genç erkek ve kadında görülen bu hastalık, erkekten kadına bulaşması daha kolaydır. Çok eşli ve korumasız ilişkilerden dolayı bu hastalığa yakalananların sayısı her yıl daha da artmaktadır.

Bel soğukluğu hastalığına sebep olan bakteri, direkt temas ile insandan insana bulaşır. Gebe kadınlarda enfeksiyon, doğum sırasında bebeğe geçebilir. İnsan vücudunun dışında yaşaması zordur ve bu bakteri kuru yerde yaşamaz, neme ihtiyaç duyar. Bel soğukluğu hastalığı hemen tedavi edilir ise, soruna yol açmaz. Ancak tedavi ihmal edilir ise, ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri:
 • Anormal vajinal akıntı,
 • Genital kaşıntı,
 • Cinsel birleşme sırasında acı, 
 • Adet düzensizliği,
 • İdrar sırasında ağrı ve sık idrara çıkma,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • Vajina girişinde  şişlik ve acı,
 • Ateş ve genel yorgunluk,
 • Adet dönemi dışında veya cinsel ilişki sonrasında beklenmedik vajinal kanamalar,
 • Anal kaşıntı,kanama, rahatsızlık veya akıntı,
 • Gözlerde kızarma (nadir),
 • Boğaz ağrısı (nadir).
Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri:
 • Sık idrara çıkma ve idrar sırasında acı
 • Penisten anormal akıntı
 • Anal kaşıntı, kanama, rahatsızlık veya akıntı
 • Gözlerde kızarma 
 • Boğaz ağrısı 
Kadınlarda görülen bel soğukluğu hastalığı tedavi edilmez ise, üreme sisteminde çeşitli komplikasyonlara sebep olabilir. Bunlar; kısırlık, kronik pelvik ağrı, dış gebelik, yumurtalıklarda veya yakınında çıban, bartholin bezesi, pelviklnflamatuar hastalığı ve fit-hugh sendromu (nadir) görülmektedir. Hamile kadınlarda da erken doğum, düşük riski, prematüre doğum, rahim yolunda enfeksiyon görülebilmektedir.

Erkeklerde tedavi edilmeyen bel soğukluğu hastalığı, prostat bezesi inflamasyonu ve testislerin arkasında bulunan, spermi toplayan, sarmal şeklindeki tüp olan epididimisin enfeksiyon kapması sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Bel soğukluğu hastalığı, genital bölge dışında deri, eklemler, kan veya kalp gibi vücudun diğer bölgelerine yayıldığında bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar; kan dolaşımı enfeksiyonu, ateş, deri enfeksiyonu, beyin ve omuriliği çevreleyen sıvı ve dokularda enfeksiyon, kalp odacıkları ve kalp kapakçığında enfeksiyon, artirit görülmektedir.

Bel soğukluğu tedavisi:

Tedavi süresinde doktorun verdiği antibiyotik düzenli olarak kullanılması çok önemlidir. Ayrıca tedavi sonuçlanıncaya kadar kimseyle cinsel ilişki olmamalıdır. Bu hastalığa sebep olan bazı bakterilerin antibiyotiğe karşı dirençlidir. Böyle bir durumda antibiyotik tedavisi başarısız olacaktır. Bu sorun yaşandığında bel soğukluğu kültürü ve yeniden test yapılmalıdır. Başka bir antibiyotik tedavisine başlanabilir.
]]>
Bel Soğukluğu İlaçları https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-ilaclari.html Wed, 28 Nov 2018 06:51:32 +0000 Bel Soğukluğu İlaçları, Bel soğukluğu; Bu hastalığa tıpta Gonore de denir, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu, idrar ve döl yollarında görülen bulaşıcı hastalık türüdür. Bel soğukluğu hastalığı kiş Bel Soğukluğu İlaçları, Bel soğukluğu; Bu hastalığa tıpta Gonore de denir, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu, idrar ve döl yollarında görülen bulaşıcı hastalık türüdür. Bel soğukluğu hastalığı kişilere cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Başlıca nedenleri çok eşliliktir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalığın kuluçka süresi ise 2-30 gün arası farklılık gösterebilmektedir. Fakat genelde vücuda bulaştıktan sonra belirtiler 4-5 gün içinde ortaya çıkması olasıdır. Bu hastalığın belirtisi, cinsel organdan sperme benzeyen damlalar halinde sıvı gelmesidir. Ayrıca erkeklerde üre boşaltımı esnasında ve sonrasında cinsel organda yanma hissi oluşturmasıdır. Eğer tedavi edilmezse ileri aşaması kişide kısırlık gibi önemli hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıkla alakalı bazı ilaçlar aşağıdaki gibidir.
 • Cefaks;
 • Enfexıa;
 • Aksef;
 • Powercef;
 • Rotacef;
Bu 5 ilacın (Aksef, Powercef, Rotacef Cefaks ve Enfexıa) etken maddeleri Sefuroksim sodyumdur, Aksef, Powercef, Rotacef Cefaks ve Enfexıa vücuttaki bakterilerle savaşarak, hayati ve ağır türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici güçlü bir antibiyotiktir. Septisemi, menenjit, solunum yolu (zatürre, bademcik iltihabı, bronşit, farenjit, orta kulak iltihabı gibi) enfeksiyonları, bel soğukluğu, idrar yolu (idrar kanalı ve kesesi iltihabı, böbrek iltihabı gibi) enfeksiyonları,  eklem ve kemik enfeksiyonları, yumuşak ve doku deri enfeksiyonlarının (çıban, apse, yara enfeksiyonu, kıl kökü iltihaplanması gibi) ve yumurtalık, rahim boynu ve rahim iltihaplanması tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca Ameliyat öncesi ve sonrasında enfeksiyondan korunma amacı ile de kullanılmaktadır.
 • Sıprobel;
 • Proxacin;
 • Roxin;
 • Roflazin; 
 • Siprosan;
 • Sifloks;
 • Sanset;
Yukarıda adı geçen 7 ilacın etken maddesi  Siprofloksasin hidroklorür olan, vücuttaki bakterilerle savaşarak, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi eden güçlü antibiyotikler-dendir. Solunum yolu enfeksiyonları (orta kulak iltihabı, sinüzit, zatürre gibi), böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları, genital bölge enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), kemik ve eklem enfeksiyonları, bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde oluşabilecek iltihaplanmaların önlenmesi  ve iyileştirilmesinde, meningitidis neisseria adlı bakterinin sebep olduğu enfeksiyonların önlenmesinde, ayrıca şarbon ve bel soğukluğu ilaçları olarak, bu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Largopen;
 • Alfoxsil;
 • Amoksilav BID;
 • Augmentin BID;
 • Atoksilin;
 • Amoksina;
 • Topramoxin;
Yukarıda adı geçen 7 ilacın İlacın etken maddesi Amoksisilin trihidrat’tır. Vücuttaki bakterilerle savaşarak, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında. Akut, zatürre ve kronik bronşit gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında, akciğer enfeksiyonlarında. Bakteri kaynaklı kalp iç zarı, beyin zarı iltihabı, oniki parmak bağırsağı ve mide ülserlerinin önlenmesi ve tekrarının oluşmaması amacı ile bu hastalığa etkili bir ya da iki ilaç ile birlikte yardımcı tedavisinde, lohusalık humması ve düşük sonrası gelişen enfeksiyonlarda, prostat iltihabı, yumurtalık kanalları ve karın içi organlarda gelişen enfeksiyonlarda, kulakta gelişen, deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında (çıban, abse, kıl kökü iltihabı, yılancık, yara gibi), septisemi, idrar yolu ve genital bölge enfeksiyonları, salmonella ya da E. coli enfeksiyonlarında, karın zan iltihabı, tifo ve tifo benzeri ateşler, diş abselerinde ve bel soğukluğu ilaçları olarak ta kullanılan ve yukarıda yazılı olan hastalıkların tedavisinde kullanılan penisilin grubu güçlü bir antibiyotiktir. 
 • Sultibac;
 • Sulcid Enjektabl Flakon;
 • Sulbaksit;
 • Silina;
Yukarıda adı geç]]> Bel Soğukluğu Testi https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-testi.html Thu, 29 Nov 2018 01:16:11 +0000 Bel Soğukluğu Testi, Test yapmak için bel soğukluğu belirtilerinin görüldüğü bireyden numune alınması gerekmektedir. Tedaviye başlanmak için ise alınan numunenin laboratuvar testi ile karşılaştırıp doğrulanması gerekmekt Bel Soğukluğu Testi, Test yapmak için bel soğukluğu belirtilerinin görüldüğü bireyden numune alınması gerekmektedir. Tedaviye başlanmak için ise alınan numunenin laboratuvar testi ile karşılaştırıp doğrulanması gerekmektedir. Bel soğukluğu testi şüpheli bir cinsel temas sonrası yapılması önerilmektedir. Hastalığın bulaşma yolu sadece cinsel temasla olur.

Bel Soğukluğu Belirtileri:
 • Belirtiler şüpheli cinsel temastan 15 gün sonraya kadar ortaya çıkabilir. Yalnız azınlıkta da olsa bel soğukluğu bazı hastalarda belirti vermeyebilir.
 • Erkeklerde öncelikle bir cinsel organda bir yanma olabilir. Sonraki dönemlerde hastalık dahada ağırlaşarak sarı renkte bir akıntı meydana gelebilir. Akıntı yeri kızarır ve şişer. Tedavinin yapılmadığı takdirde sperm yolları iltihaplanır ve kısırlık meydana gelir. Hastanın idrar yapma isteği eskiye oranla fazlalaşır fakat idrara çıktığında az idrar yapar.
 • Kadınlarda bazen belirti bile vermeyebilir. İdrar yollarında sarı renkli, kötü kokan bir akıntı meydana gelir. Regl dönemi bozulur ve dönemler arasında bile kanama görülür. İdrara çıkarken yanma görülür. Bartholin bezlerinin iltihaplanması sonucu şişlik ve ağrı meydana gelir. Tedavisine geç başlanması veya tedavi edilmediği takdirde bu iltihap yayılır ve enfeksiyon diğer yerlerde görülebilir. Dış gebeliğe neden olmakla beraber, tıpkı erkeklerde olduğu gibi kısırlığa neden olabilmektedir.
 • Bel soğukluğu ilerleme aşamasında eklemlerde ağrı olabilir. Bu virüsün kana karışması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Eklemlerde ağrı ile birlikte iltihap ve şişlik görülebilir. Gezici bir ağrı olup sadece bir yerde değil vücudun tüm yerlerinde ağrıya neden olabilir. Ağrı bir yerde geçse ilerleyen zamanlarda başka yerlerde açığa çıkabilir. Hastalık hamile anneden bebeğe bile geçebilir. Böyle durumlarda bebekte kızarıklık ve akıntı oluşur, bebekte körlüğe bile neden olabilecek ciddi bir rahatsızlıktır.
 • İlişkiler sonrası rektumda ve ağız bölgesinde bel soğukluğu olabilir. Şüpheli cinsel ilişki sonrasında üreme organlarında ağrı ve kaslarda iltihap görülebilir.
Bel Soğukluğundan Korunma Yolları:
 • Cinsel birliktelik istiyorsanız kesinlikle kondom kullanmalı ve kullandırmalısınız. Şüpheli bir cinsel birliktelikten kaçınmak bel soğukluğunu önlemek için en etkili yoldur.
 • Eğer cinsel bir birliktelik yaşayacaksanız partnerinizin testten geçip geçmediğini mutlaka öğrenmeye çalışınız.
 • Eğer bir belirti veya şüpheniz varsa vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almanız kesinlikle önerilmektedir.
Tedavi Yöntemleri:
 • Yetişkinlerde bel soğukluğu antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Klasik bir enjeksiyon şeklinde veya oral yoldan tek tablet almak olarak tedavi edilmektedir. Kesinlikle doktorun yazdığı ilaçları alarak reçetede belirttiği şekil ve miktar alınarak tedavi edilmelidir.
 • Eşlerde hiç bir belirti olmasa bile teste tabi tutulmaları gerekmektedir. Sizde olan bel soğukluğu muhtemel eşinize de geçmiş olacaktır. Bu nedenle tekrar size geçme ihtimali yüksektir. Bu nedenle iki taraftan da emin olmak gerekir yoksa bel soğukluğu tedavisi olmuş sayılmazsınız.
 • Bel soğukluğu olan bir anneden doğan bebeklere doğumdan hemen sonra gözlerinden ilaç verilmektedir. Bir göz enfeksiyonu teşhis edilirse vakit kaybetmeden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.
]]>
Bel Soğukluğu Akıntısı https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-akintisi.html Thu, 29 Nov 2018 13:51:59 +0000 Bel soğukluğu akıntısı, Bel soğukluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genelde cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. İdrar yollarına, rahim ağzına ve üreme organlarına yerleşen bakterilerin neden olduğu bi Bel soğukluğu akıntısı, Bel soğukluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen genelde cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlıktır. İdrar yollarına, rahim ağzına ve üreme organlarına yerleşen bakterilerin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Erkeklerden kadına geçmesi çok daha kolay olan bu rahatsızlık genelde genç erkek ve bayanlarda çok daha fazla görülmektedir. İnsandan insana cinsel yolla bulaşan bu bakteriler genelde nemli ortamları severler kuru ortamlarda barınamazlar. Erkekler de ilişkiden bir hafta sonra yanma ve ağrı hissiyle ortaya çıkar hastalık şiddetlendikçe sarı renkte bir akıntı ortaya çıkar ağrılar artar tedavi edilmedi takdirde meni yollarında iltihap oluşur ve kısırlık meydana gelir. Genelde bu rahatsızlığa yakalanan hastalar da sık sık idrara çıkma fakat pek fazla idrar yapamama gibi durumlar görülmektedir. Kadınlarda ise belirtiler daha farklıdır. İdrar yollarında sarı yeşil renkte kötü kokulu bir akıntı meydana gelir. Adet düzenleri bozulur ve kanamalar meydana gelir. Kadınlarda da tedavi edilmediği taktir de kısırlığa ve dış gebeliğe yol açar.

Bel soğukluğu akıntısı, erkeklerde genelde sarı ve krem şeklinde iltihaplı bir akıntıdır. Bazı durumlarda ise penisten kan gelmesi gibi bir durumda olabilir. Klamidya enfeksiyonu denilen rahatsızlık erkeklerde üretrit sorununa yol açmakta ve asıl akıntıya bu enfeksiyon neden olmaktadır. Rahatsızlık bir hafta içinde akıntılarla kendini belli etmektedir.

Bel soğukluğu akıntısı, Kadınlar da sarı, renkte yeşilimsi çok kötü kokulu aşırı derecede fazla miktar da akıntı görülmektedir. Bunun yanında kaşıntı,yanma, ağrı gibi sorunlarda oluşur. Ama bazı durumlar da akıntı saydam beyaz renkli olduğu görülmektedir. Bu durum da kadınların bel soğukluğu teşhisini anlaması bazen zorlaşabilir. 

Bel soğukluğu akıntısının; idrarla bir alakası yoktur. Akıntı kendi kendine gelir. Bel soğukluğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kez bel soğukluğu geçiren bir kişide enfeksiyon geçmiş olsa bile daha sonra yeniden tekrarlayabilir. Bu yüzden kişilerin dikkatli olmaları çok eşli ilişkilerden kaçınmaları koruyucu yöntemler kullanmaları ve özellikle erkeklerin prezervatif kullanmaları şarttır.
]]>
Frengi Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/frengi-bel-soguklugu.html Thu, 29 Nov 2018 22:36:11 +0000 Frengi Bel Soğukluğu, Tehlikeli bir hastalık olan frengi diğer adıyla bel soğukluğu hastalığı bireyler arasında cinsel ilişki kaynaklı olan bir hastalıktır. Frengi bel soğukluğu hastalığı kesinlikle erken tedav Frengi Bel Soğukluğu, Tehlikeli bir hastalık olan frengi diğer adıyla bel soğukluğu hastalığı bireyler arasında cinsel ilişki kaynaklı olan bir hastalıktır. Frengi bel soğukluğu hastalığı kesinlikle erken tedavi edilmelidir. Erken tedavi olmaz ise  hastalıktan müzdarip kişiye önemli derecede rahatsızlıklar verebilmektedir. Frengi hastalığına maruz kalan bir hastada bakteriler hızla çoğalır bu hastalığa maruz kalan kişi cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Çünkü bel soğukluğu hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır.

Frengi Bel Soğukluğu Belirtileri

Hastalık vajinal, oral, anal yollarla bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık kuluçka zamanında iken hastaya önemli derecede rahatsızlıklar vermez hatta bu dönemde farkedilmeyebilir. Bu hastalık ilerleyince istemsiz bir şekilde boşalma, özellikle bel bölgesinde soğukluk hissi ve vücutta oluşan çeşitli kızarıklıklar gibi çeşitli semptomlar görülür. Hastalığın ilk evrelerinde cinsel organ üzerinde çeşitli yaralan görülür. Bu yaralar ilk başta rahatsızlık vermezken ilerleyen zamanlarda hastanın canını yakmakta ve zamanla kan yoluyla yayılarak tüm vücuda yayılabilmektedir. Böylelikle lenf bezlerine yayılan bu hastalık vücudun diğer bölgelerine yayılır. Frengi bel soğukluğu hastalığıyla oluşan yaraların birkaç hafta içerisinde ortadan kaybolması hastalığın yok olduğu hatasını düşülmemelidir. Bu aşamada tedavi edilmeyen hastalık ilerler.  Frengi hastalığının tedavisi gecikir ya da tedavi edilmezse 30-50 gün içeresinde vücudun çeşitli yerlerinde kırmızılıklar ve dökülmeler ortaya çıkar. Tedavi edilirse bu hastalık tamamen ortadan kalkar. Ancak tedavi edilmez ise oluşan bu döküntülerin ilerlemesi durumunda halsizlik, ateş, boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Bu dönemde frengi hastalığı tedavi edilmezse daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Frengi Bel Soğukluğu İlerlemesi

Frengi hastalığının ilerlemesiyle 2 ve 3 evreler sonucunda hastalık ilerlerse ilk etapta uzunca bir süre etkisini göstermeyen hastalık bakterilerin hızlıca yayılmasından dolayı sinir sistemine ciddi anlamda rahatsızlık verir. Oluşan bu zararlı bakteri beyin, kemikler ve eklemler üzerinde etki göstererek vücudun önemli bir kısmında düzeltilemez rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu hastalık çok fazla ilerlerse körlükler, felçler ve ilerleyen dönemde ölümler meydana gelebilmektedir. Frengi bel soğukluğu hastalığının teşhis edilmesi amacıyla hekimler tarafından bazı tahliller yapılır. Kan tahlilleri sonucunda bu hastalığın olup olmadığı rahatlıkla tespit edilir. Bu mikrobu taşıyan hastaların kan nakli çok tehlikelidir ve yapmamalıdır. Kontrolsüz yapılacak kan nakilleri hastalık sebebiyle sağlam kişiye yataklarla düşürebilmektedir.

Frengi Bel Soğukluğu Tedavisi

Doktorlar tarafından verilen penisilin tedavisi ile hastalık kolay bir şekilde iyileştirilmektedir. Alınacak bu penisilin doktor tarafından belirlenen miktarlarda, doktorun belirlediği zaman aralığında kesinlikle alınmalıdır.Doktorun vermiş olduğu penisilin grubu ilaçlar bu hastalığın tamamen iyileşmesine imkan tanımaktadır. Ayrıca bu hastalık kullanılan ilaçlar sayesinde bir gün sonunda bulaşıcı özelliğini yitirir. Doktor reçeteye yazdığı ilaçtan farklı olarak herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır. Cinsel yollarla bulaşan hastalığa maruz kalan biri kesinlikle doktora başvurmalı ve bu dönem aralığında cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Frengi bel soğukluğu hastalığından korunmak için alınabilecek en önemli önlem prezervatif kullanmaktır. Ayrıca tek eşli ilişkide başka bir korunma yoludur.

]]>
Bel Soğukluğu Doğal Tedavi https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-dogal-tedavi.html Fri, 30 Nov 2018 21:23:32 +0000 Bel soğukluğu doğal tedavi; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan bel soğukluğu antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmesi yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de faydalı olabilir. Genellikle erkeklerde ağırlı akıntı s Bel soğukluğu doğal tedavi; cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan bel soğukluğu antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmesi yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleri de faydalı olabilir. Genellikle erkeklerde ağırlı akıntı söz konusu olmakla beraber bu rahatsızlığa bitkilerle doğal antibiyotik faydası da sağlayarak rahatlatıcı bir etki oluşturabilir. Bel soğukluğu doğal tedavi yöntemleri ile  bu rahatsızlığın şiddetini engellemiş olur. Bununla beraber bitkiler sayesinde sindirim sistemini de güçlendirmiş olur. Bu hastalık idrar yollarında acıma, yanma ve ağrılı akıntılara neden olmaktadır. Her iki cinste de görülen bu hastalığın biran evvel tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bel soğukluğu doğal tedavi, bitkisel kürler
 • Günlük olarak 20 gram havuç tohumu yiyin. Bunu 20 gün süreyle uygulayın.
 • Suyun içerisine keten tohumu koyun ve kaynatın. Kaynamış olan suyu süzerek her gün 1 su bardağı olarak tüketebilirsiniz.
 • Suyun içerisine meyan kökü koyarak kaynattınız. Kaynamış olan meyan köklü suyu süzerek her gün 1 su bardağı olarak tüketebilirsiniz.
 • Sıcak içme suyunun içerisine 6 gram kitre eriterek içebilirsiniz.
 • Turp tohumunu toz şekline getirin. Devamında bal ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Her gün yapmış olduğunuz bu macundan bir tatlı kaşığı alarak tüketebilirsiniz.
 • Bir su bardağı suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun içine 4 gram hasır otu kökü ekleyerek demleyin.Suyun içerisinde 10 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Bel soğukluğu doğal tedavi yöntemlerinde oldukça rahatlatıcı bir kürdür.
 • Salatalık çekirdeklerini 10 gram gelecek şekilde ezip toz haline getirin. Sonra bu toza 1 gram kahve ile karışım yaparak, aç karna yemeklerden önce için.
 • Kürlerden sıcak hazırlanan bitki çaylarından bazıları idrar yollarındaki sorunu azaltabilir. Yağlar içerisinde mersin yağı ve kebabiye iyi gelen bitkilerdendir. Bu yağları içtiğinizde sıcak duş alınması veya karın kısmına sıcak kompres uygulanırsa daha çabuk etki sağlar.
 • Suyun içerisine tarçın kabuğu koyarak kaynatın. Kaynamış olan suyu süzün ve bal takviye ilave edin.Meydana gelen şurup kıvamındaki karışımı ısıtarak yemek aralarında bir çay kaşığı olarak tüketebilirsiniz.
 • Kereviz ve meşe palamudunu toz haline getirin bunun içinde havanda dövün. Tozlaşmış olan bu karışıma bir tutam olarak günlük ilave edin. Arkasından bu karışımı sirke ile yoğurun. Yoğurmuş olunan karışım lapa kıvamına geldikten sonra tedavi uyguladığınız aşamada belinize sarın.
 • Bu hastalıkla ilgili rahatsızlığı olan kişilerin vücudu sirke ile ovulması çok faydalıdır. Hastanın ağrıyan kısmına bayır turpu sarılır. Ayrıca sirkeyi birer saat ara ile yenileyebilirsiniz.
 • Kadınlarda yaşanan bu hastalıkta semiz otunu ve maydanozu suda kaynatarak devamında buharına oturmak iyi gelmektedir. Erkekler ise oturma yerine bulunu kaynadıktan sonra içebilir.
 • Toz haline getirilmiş olan nöbet şekeri sabah ve akşam yenirse bu rahatsızlığa iyi gelmektedir.
 • Havanda ezmek için iri salatalığın veya acurun çekirdeği çıkarılır ve ezilmeye başlanır. Ezmiş olduğunuz çekirdeklerle beraber 2 çay kaşığı taze çekilmiş kahve ve 1 bardak soğuk suya eklenerek karıştırılır. Sonrasında akıntı geçene kadar bu kür kullanabilir.
 • Turp otunu havanda toz haline getirilir. Bir tatlı kaşığı turp tozu, yarım kahve fincanı zeytinyağ ve 1 tatlı kaşığı terementi ve tiryak ile beraber güzelce karıştırır. Bu karışım macun halini aldıktan sonra, nohut şeklinde bu karışımda ilaçlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bunu leblebi unu ile bulayarak saklamak için cam bir şişe içerisine koyulur. Bu haplardan her gün 5 tane yutulabilir. Bunu da hastalığınız geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.
Bel soğukluğu hastalığında mutlak olarak hekime gidilmelidir. Yukarıda bahsettiğim kürlerin tek başlarına bir etkileri bulunmamaktadır. Yalnızca tedaviyi hızlandırmaya ve hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bel soğukluğu doğal tedavi yönteminin yanı sıra kesinlikle uzman bir hekime da]]> Erkeklerde Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/erkeklerde-bel-soguklugu.html Fri, 30 Nov 2018 22:44:31 +0000 Erkeklerde bel soğukluğu, kendini genellikle idrarda yanma ve peniste akıntıyla gösteren bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu idrar yollarını, rektum, göz, rahim ağzı, üreme organlarını etkileyen bir bakterinin etkisiyle oluşan Erkeklerde bel soğukluğu, kendini genellikle idrarda yanma ve peniste akıntıyla gösteren bir rahatsızlıktır. Bel soğukluğu idrar yollarını, rektum, göz, rahim ağzı, üreme organlarını etkileyen bir bakterinin etkisiyle oluşan bir hastalıktır. Kadın erkek gözetmeden etkili olur ve akıntılı iltihaba yol açar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde ne fazla etkili olanıdır. Erkeklerde bel soğukluğu olduğunda, kadına bulaşma daha kolay olur. Daha çok genç yaştakileri etkiler. Bu hastalığa neden olan bakterinin bulaşıcılığı sadece insandan insanadır. Çünkü insan vücudu dışında bakterinin yaşaması oldukça güçtür. Kuru ortamda yaşamına devam edemez, mutlaka nem ihtiyacı duyar.

Erkeklerde bel soğukluğu belirtileri nelerdir

Bu hastalık kadınlarda genellikle fazla belirtiye neden olmazken, erkeklerde cinsel ilişkiyle bulaştıktan sonra genellikle bir hafta içinde belirtiler görülmeye başlar. İlk başta hafif bir yanma etkisi oluşur. Ardından hastalık şiddetini arttırır ve ortaya sarı renkte bir akıntı çıkar. Akıntının olduğu bölgede kızarıklık ve şişme meydana gelir. Hastalığın tedavisine başlanmadığı takdirde meni yollarında iltihaplanma olur ve erkekte kısırlık sorunu oluşur. Bunun dışında erkekte sıkça idrara çıkma hissi de ortaya çıkar. Buna rağmen idrarın az miktarda çıkması kişiyi rahatsız eder.  Bazı hastalarda da, bel soğukluğu herhangi bir belirti vermeden ilerler.

Erkeklerde bel soğukluğu teşhisi nasıl yapılır

Yukarıda sayılan belirtilerden bel soğukluğu şüphesi olursa, hastanın bir uzman doktora giderek muayene olmasında fayda vardır. Bel soğukluğu karakteristik yakınmalara neden olduğundan, tanı koymak kolay olur. İstenmeyen etkilerden korunmak için tanı sonrası hemen tedaviye başlanmalıdır. Erkeklerde bel soğukluğu bu hastalığın kadınlara bulaştırılmasında etkili olduğundan, mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi halde hastalığın yayılmasına engel olunamaz.

Erkeklerde bel soğukluğu tedavisi

Bu hastalığın erken aşamada teşhis edilmesi tedavinin daha kolay ve başarılı bir şekilde yapılmasını sağlar. Tedavide hedef en kısa sürede hastalığın iyileştirilmesi ve yayılmasını engellemektir. Erkeklerde bel soğukluğu tedavisinde antibiyotikli ilaçlar kullanılır. Genellikle de penisilin grubu tercih edilir. Bu tedavi iyileşmeyi büyük oranda sağlar. Ancak ilaçlar çok çeşitli olarak kullanılır. Tek ilaç kullanımı yeterli değildir. Tedavi sırasında hastanın düzenli olarak kontrol edilmesi, iyileşme sonrasında da yeniden kültür yapılarak bakteri üremesinin kontrol edilmesi gerekir. Aynı tedavinin hastanın eşi içinde uygulanması önemlidir. Bel soğukluğu cinsel yolla bulaştığından, eşte aynı oranda risklidir. Ancak antibiyotik kullanımı düzensiz olursa, hastalığın bakterisi buna karşı direnç gösterebilir ve tedavi zorlaşır.

Erkeklerde Bel SoğukluğuErkeklerde bel soğukluğu hastalığından korunma yolları

Bel soğukluğu hastalığından korunma kadın ve erkek içinde tek eşlilikle sağlanabilir. Erkekler birden fazla kadınla, hayat kadınlarıyla cinsel yaşamına devam ediyorsa, bel soğukluğuna yakalanma riski de artar. Bu hastalıktan korunmanın diğer bir yolu da, cinsel ilişkide korunma yöntemi kullanılmasıdır. Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı korunmayı sağlayabilir. Pezervatifin bir kez kullanımı da önemlidir. Ancak bu yöntem tam korumayı sağlamaz. Bunlara rağmen hastalığın ortaya çıkması halinde, erkeklerde bel soğukluğu hastalığının erken aşamada teşhis edilmesi de, başkalarının korunmasında önemlidir. Bel soğukluğu hastası kişilerin tam olarak iyileşinceye kadar cinsel ilişkiden uzak kalması gerekir. Bu toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.
]]>
Bel Soğukluğu Nasıl Geçer https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-nasil-gecer.html Sat, 01 Dec 2018 19:39:24 +0000 Bel soğukluğu nasıl geçer, Asıl adı üretrit olan ancak halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bu hastalık cinsel ilişki yolları ile bulaşan zührevi bir hastalıktır. Neisserria Gonorrhea adlı bakteri bu hastalığa sebep o Bel soğukluğu nasıl geçer, Asıl adı üretrit olan ancak halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen bu hastalık cinsel ilişki yolları ile bulaşan zührevi bir hastalıktır. Neisserria Gonorrhea adlı bakteri bu hastalığa sebep olur.  İdrar yollarında yanma, acı, akıntı görülüyorsa bel soğukluğundan şüphe edilebilir. 

Bel soğukluğu, etle tek taraflı beslenen kişilerde daha çok karşılaşılan bir hastalıktır. ilaçları uzun süre boyunca kullanım sonucunda mukus ve irin erkeklerde genellikle prostatta, mesanede birikir. Kadınlarda ise bel soğukluğu hastalığı rahim enfeksiyonlarına sebebiyet verir.

BU hastalığa en iyi antibiyotik cevap verir ancak bu biraz kritiktir. BU yüzden Prof. Dr. Ahmet Maranki bel soğukluğu için çeşitli mucizevi bitkiler ile hazırlanan bitkisel tarifler öneriyor. Alternatif tedavi olarak uygulanabilecek olan bitki kürleri ile bel soğukluğu hastalığı önemli ölçüde azalır. Bel soğukluğu nasıl geçer, bel soğukluğuna faydalı kürler:

Bel soğukluğu için hasır otu kürü: 1 su bardağı olacak şekilde kaynatılmış suyun içerisine 4 gram kadar hasır otu kökü atılır. 10 dakika kadar demlenir. Daha sonra hazırlanan bel soğukluğu bitkisel kürü içilir.

Bel Soğukluğu Nasıl GeçerBel soğukluğu için Turp Tohumu Kürü: Öncelikle turp tohumu ezilerek toz haline getirilir. Bu toz bal ile iyice karıştırılıp macun kıvamına getirilir. Hazırlana macun şifa vermesi için yenir.

Bel soğukluğuna salatalık çekirdeği kürü: 10 gram kadar salatalık çekirdeği toz şekline getirilip 1 gram kahve ile güzelce karıştırılır. Hazırlana karışım şifa vermesi için içilir.

Bel soğukluğu hastalığının tedavisi çok kolaydır ancak eğer tedavi edilmezse kadınlar gebe kalma erkeklerse baba olma şansını yitirebilirler.

]]>
Kronik Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/kronik-bel-soguklugu.html Sun, 02 Dec 2018 18:44:37 +0000 Kronik Bel Soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae adlı bakterinin sebep olduğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Üreme organlarının ılık ve nemli bölgelerinde kolayca üreyip çoğalırlar. Kadınlarda rahim ağzı, rahim, yumu Kronik Bel Soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae adlı bakterinin sebep olduğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Üreme organlarının ılık ve nemli bölgelerinde kolayca üreyip çoğalırlar. Kadınlarda rahim ağzı, rahim, yumurtalık kanallarında, hem kadın hem erkekte idrar yollarında ürer. Ayrıca gözler, ağız içi, boğaz ve anal bölgede de yerleşebilir. Oldukça sık rastlanan bir enfeksiyondur.

Bulaşma şekli: Vajina, penis, ağız ve anal bölgeye doğrudan temas ile bulaşır. Meni boşalması olmadan da bulaşabilir. Doğumda anneden bebeğe geçebilir. 
Risk grupları: Aktif cinsel yaşamı olan herkes Kronik Bel Soğukluğu olabilir.

Belirti ve bulgular: Bel soğukluğu olan bazı erkeklerde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak birçok erkekte bakteri bulaştıktan en az 2-5 gün, en çok 30 gün içinde belirtiler görülür. İdrar yapma sırasında yanma görülebilir ve penisten sarı, beyaz veya yeşil renkli akıntı gelebilir. Bazı durumlarda testislerde şişlik ve ağrı olur.

Kadınlarda belirtiler hafiftir. Çoğunlukla belirti fark edilmez. Kadınlarda ilk belirtiler idrar yaparken yanma ve ağrı, vajinal akıntının artması ya da adet dönemi dışında vajinal kanamalardır.

Erkek ve kadınlarda anal akıntı, kaşıntı, yanma, ağrı, kanama ya da ağrılı dışkılama görülebilir. 

Boğazda enfeksiyon gelişirse boğaz ağrısı görülebilirse de genelde belirti olmaz.

Kronik Bel Soğukluğunun komplikasyonları

Tedavi edilmezse hem erkek hem de kadınlarda ciddi, kalıcı sorunlar yaşanabilir. Kadınlarda kasıkta iltihaplanma olabilir. Bu durumda belirtiler hafif olabildiği gibi karın ağrısı ve ateşle de seyredebilir. Kısırlık veya dış gebelik riski artar. 

Erkeklerde ise testislere bağlı tüplerde enfeksiyon gelişir. Ağrı olur ve tedavi edilmezse kısırlığa neden olur.

Kronik Bel Soğukluğu kan ve eklemlere de yayılabilir. Bu hayati tehlikesi riski oluşturur.

Kronik Bel Soğukluğu olanlara AİDS virüsü olan HİV 'in bulaşması daha kolaydır.

Hamile Kadın ve Bebeğine Etkisi

Eğer annede Kronik Bel Soğukluğu varsa enfeksiyon doğum sırasında bebeğe bulaşır. Buna bağlı olarak bebekte körlük, eklem enfeksiyonu veya hayatı tehdit edici kan enfeksiyonu görülebilir. Tüm anne adaylarında uygun muayene ve testlerin gerekirse de tedavilerinin yapılması önemlidir.

Tanı: Enfekte olmuş bölgelerden sürüntü alınır ve laboratuvar testleri yapılır. İdrar yolları ve rahim ağzındaki enfeksiyonlarda ilk idrar örneği yeterli olabilir. 

Kronik Bel SoğukluğuTedavi: Antibiyotikler ile Kronik Bel Soğukluğu başarıyla tedavi edilir. Ancak ilaçlara dirençli bakteri tiplerinin ortaya çıkmasıyla tedaviler güçleşmiştir. Hastaların diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden de değerlendirilmesi gereklidir. Tedavinin sonuna kadar uygulanması önemlidir. Enfeksiyon sona erse de oluşan hasarlar kalıcıdır.

Korunma: Cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan korunmanın kesin yolu enfekte olmadığı bilinen, testleri negatif, tek eşle ilişki yaşamaktır. Kondomlar her seferinde ve doğru olarak kullanıldığında bulaşma riskini azaltırlar. İdrar yaparken yanma, akıntı,  ağrı ve kızarıklık halinde hemen doktora başvurmalıdır.

Kronik Bel Soğukluğu tanı ve tedavisi olan kişinin yakın zamanda cinsel ilişkiye girdiği partnerlerinin de muayene ve tedavilerinin yapılması gerekir. 

]]>
Bel Soğukluğu Antibiyotik https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-antibiyotik.html Mon, 03 Dec 2018 03:42:30 +0000 Bel Soğukluğu Antibiyotik, Bel soğukluğu ya da diğer adıyla frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Özellikle idrar yollarında meydana gelen çeşitli akıntılar, vücudun bel bölgesinde meydana gelen soğukluk hissi, Bel Soğukluğu Antibiyotik, Bel soğukluğu ya da diğer adıyla frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Özellikle idrar yollarında meydana gelen çeşitli akıntılar, vücudun bel bölgesinde meydana gelen soğukluk hissi, vücudun özellikle genital bölgesinde oluşan çeşitli kızarıklıklar ve istemsiz bir şekilde boşalma gibi hastalığın çeşitli semptomları görülür. Oluşabilecek bu rahatsızlıkların yanında birde bel soğukluğu hastalığının bulaşıcı olması eklenince kişiye doktora gitmekten başka bir yol bırakmıyor maalesef.

Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotik kullanımı yapılabilecek en kesin ve en kullanışlı yoldur. Çünkü bel soğukluğu hastalığına neden olan şey bir bakteridir. Zararlı bakterileri yok etmek için de tıp dünyasının bulduğu en kesin çözüm antibiyotiklerdir. Bu hastalığa neden olan bakterinin adı ise Niessira Gonnorhoease’dir. Genellikle cinsel ilişki yoluyla bireyden bireye geçen bu bakteri 15 gün ile bir ay arasında bir kuluçka dönemi geçirir. Bu kuluçka dönemine bitirdikten sonra faal olarak vücutta çoğalmaya ve vücuda zarar vermeye başlar. Neyse ki bu bakteri kuluçka döneminde bile rahatlıkla teşhis edilebilir ve vücuda zarar dahi vermeden tamamıyla yok edilebilir.  

Kullanılan Antibiyotikler

Bel soğukluğunda antibiyotik kullanılmasında birçok farklı antibiyotik kullanılabilir. Bu antibiyotiklerden bazıları şunlardır;

 • Cefixime
 • Ceftriaxone
 • Ofloxacin
 • Azithromycin
 • Doxycycline
 • Ciprofloacin

Frengi hastalığının tedavisinde kullanılan bu antibiyotikleri ne olursa olsun kendi kafanıza göre almamalısınız. Çünkü bu ilaçlardan bazıları hamile ya da diyabet hastası olan bazı kişilere çeşitli zararlar verebilmektedir. hatta bel soğukluğu hastalığına bu bakterinin farklı bir türü neden olabilir. Başvuracağınız doktor bu bakterinin türüne göre size en uygun antibiyotiği verecektir.

Bel Soğukluğu Antibiyotik

Bel Soğukluğu Antibiyotik Kullanımı

Bel soğukluğu teşhisi konulan bir kimsenin yapacağı şey çok basittir. Doktorun belirttiği süre boyunca bel soğukluğu antibiyotiklerini düzenli olarak almaktır. Bu süre genellikle 1-2 hafta arası bir süredir. Eğer kişi bu iki hafta sonunda bel soğukluğundan kurtulamamış ise hemen doktoruna başvurmalıdır. Muhtemelen doktorunuz başka bir antibiyotik ile tedaviye devam edecektir.

Bel soğukluğu hastalığı olan kişinin partnerleri de mutlak surette doktor muayenesinden geçmeli ve tedavi olmalılardır. Ayrıca bel soğukluğu olan hasta ve partneri asla hastalık tam iyileşmeden ilişkiye girmemelidir. Bu hastalığın yayılmasını engellemek ve hastalığın tedavi edilmesi için bunlar şarttır.

Bu makalemizde sizlere bel soğukluğunda antibiyotiğin ne kadar önemli olduğunu, bu hastalıkta hangi antibiyotiklerin kullanıldığını ve kullanılan antibiyotiğin hangi sıklıkla alınması gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Eğer bu hastalığa yakalanırsanız mutlaka doktora başvurmanız gerektiği ve verilen antibiyotiği düzenli bir şekilde almanız gerektiğini belirttik. 

]]>
Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-nasil-bulasir.html Mon, 03 Dec 2018 22:40:48 +0000 Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır, Bel soğukluğu, bir bakteri enfeksiyonudur. Bu hastalık, cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde görülen ancak bazı kadınlarda da görülebilen bir hastalıktır Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır, Bel soğukluğu, bir bakteri enfeksiyonudur. Bu hastalık, cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Çoğunlukla erkeklerde görülen ancak bazı kadınlarda da görülebilen bir hastalıktır. Kadınlarda yaptığı enfeksiyona pelvik enfeksiyon ismi verilir. "Bel soğukluğu" erkeklerde penis başından meni görünümünde akıntı ve idrar yaparken yanma ile başlayan bu enfeksiyonu tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Gerçeğinde hastalığın cinsel yolla yayılması ile kadınlara daha rahat bulaştırması halinde kadının genital bölgesinde ciddi hasarlar meydana getirebilir. Kadınlar da dış gebeliğe neden olur. Ayrıca kişide idrar yollarını tahrip ederek, cinsel organda enfeksiyona sebebiyet vermektedir. Erkeklerde kısırlığa kadar gidebilen hastalıktır.

Bel soğukluğu olan kişilerin, idrar yolları, rahim ağzı, göz, rektuma ve üreme organlarına yerleşen bir bakterinin varlığıdır. Gerek kadın olsun, gerek erkek olsun, bu hastalık akıntılı ve iltihaplı bir hale gelir. Erkekten kadına geçmesi daha kolay olduğundan, genellikle aktif gençleri hedef almaktadır. Kadında yerleştiği bölge genelde rahim ağzıdır. Korumasız ve çok eşli ilişkiler sonucunda bu hastalığa yakalananların sayısı giderek çoğalmaktadır. Bu hastalığa sebep olan bu bakteri, yalnızca insandan insana bulaşabilir. Doğrudan temas gerektirir. İnsan vücudunun dışında yaşaması mümkün değildir. Bu bakteri kuru ortamlarda yaşamaz. Neme ihtiyaç duyar. Tedavisi yapılmadığı takdirde vücutta hızla yayılan bu bakteriler nedeniyle, daha ciddi rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Konur

Bel soğukluğu tanısının koyulması için laboratuvar ortamında bazı testler ile yapılır. Bu testler ise dışarıya atılan salgılar üzerinde yapılmaktadır.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır

Bel soğukluğu oral, vajinal, anal ve salgı atılımı ile bulaşabilen bir hastalık türüdür. Bu hastalığın bulaşma sebepleri ise korunmasız cinsel ilişki, hayat kadınları ile ilişkide bulunmak, ayrıca birden fazla çok eşli bir cinsel hayat yaşamaktır.

Bel Soğukluğu Kimlerde Görülür

Korunmasız cinsel ilişkide bulunanlarda, çok eşli yaşayanlarda, hayat kadınlarında ve hayat kadınlarıyla beraber olanlarda daha fazla görülmektedir. Cinsel yolla yayılan hastalıkların birine yakalanmış bir kimse, bu hastalığı daha kolay kapar ve daha kolay da bulaştırır.

Bel Soğukluğu Hastalığından Korunma Detayları;

Bel soğukluğu hastalığından korunmanın en uygun olanı korunarak cinsel ilişkide bulunmak ve tek eşli ilişkiler yaşamaktır. Ayrıca hayat kadınları ile ilişkiye girmemek de bu hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri;

Bel soğukluğuna yakalanan hastaların belirtileri arasında bazen belirgin halde görülse de bazı hastalar için mümkün olmayabilir. Böylece kimi hastalar için belirtiler gizliliğini koruyabilir ve anlaşılması da zor olacağı gibi, bu hastalığın uzmanlar tarafından belirtilen bazı belirtiler vardır.

Erkeklerde; Penis ucunda salgı oluşumu ve akıntılar. Sancılı idrar ve idrar çıkarmada güçlük. İç çamaşırlarda akıntıların ve hastalığın getirdiği fark edilebilir lekeler.

Kadınlarda; Kadınlarda rahatsız edici vajina kokusu. Genital bölgede kabarma ve kaşıntı. Sıkça idrara çıkma eğilimi. Uzun süreli vajinal akıntılar.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir

Bel soğukluğu hastalığı antibiyotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavi edilmesinde erken teşhis ile hastalığın daha kolay ve çabuk iyileşmesini sağlar. Tedavideki amaç hastalıktan tamamen kurtulmak ve hastalığın diğer yerlere yayılmasını engellemektir. Tedavi şekli oldukça basit ve etkilidir. Bu hastalığa neden olan mikrobik bakteriler olduğundan tedavisi de bakteriyel öldürücü kıs]]> Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-bitkisel-tedavi.html Tue, 04 Dec 2018 19:22:58 +0000 Bel soğukluğu bitkisel tedavi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğunun antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmesinin yanında, bitkisel çözüm önerileri de faydalı olabilir. Özellikle erke Bel soğukluğu bitkisel tedavi, cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğunun antibiyotik kullanımıyla tedavi edilmesinin yanında, bitkisel çözüm önerileri de faydalı olabilir.

Özellikle erkekleri ağır akıntılarla rahatsız edici konuma gelen rahatsızlıkta, bitkilerle doğal antibiyotik etkisi sağlayarak rahatlatıcı etki yaratabilirsiniz. Hem bel soğukluğunun şiddetine engel olur, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. İdrar yollarında yanma, acıma ve ağrılı akıntıya sebep olur. Kadınları ve erkekleri etkisi altına alabilen bel soğukluğunun bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Bel Soğukluğu Bitkisel Tedavi

Bel soğukluğu için bitkisel kürler

 • Keten tohumu suyun içinde kaynatın. Bunu süzerek her gün 1 bardak içebilirsiniz.
 • Suyun içinde meyan kökünü kaynatın. Aynı şekilde her gün bir bardak için.
 • Her gün yaklaşık olarak 20 gram havuç tohumu yutun. Bu uygulamayı 20 gün süreyle yapın.
 • Sıcak suyun içinde 6 gram kitre eriterek için.
 • 1 su bardağı suyu kaynatın. İçine 4 gram hasır otu kökü koyarak demleyin. Bunun 10 dakika demlenmesi yeterlidir. Bel soğukluğu için oldukça rahatlatıcı bir kürdür.
 • Turp tohumunu toz haline getirin. Daha sonra bunu balla karıştırıp macun kıvamına getirin. Her gün bu macundan bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.
 • Salatalık çekirdeğinden 10 gram kadar ezip toz haline getirin. Bunu 1 gam kadar kahveyle karıştırarak, yemekten önce aç karnına için.
 • Sıcak hazırlanan bazı bitki çayları idrar yollarındaki etkiyi azaltabilir. Özellikle kebabiye ve mersinyağı iyi gelen bitkilerdendir. Bunu içtiğinizde karın bölgesine sıcak kompres yapılması ya da sıcak duş alınması daha fazla etki yapar.
 • Kereviz ve meşe palamudunu havanda dövün. Bu şekilde toz haline gelen karışıma bir tutam kadar günlük ilave edin. Daha sonra biraz sirkeyle yoğurun. Lapa kıvamına gelmiş olan karışımı tedavi yaptığınız sürede belinize sarın.
 • Suyun içinde tarçın kabuğunu kaynatın. Bu süzerek içine bal ilave edin. Bu sayede elde edilen şurup kıvamındaki karışımı ısıtıp yemek aralarında 1 çay kaşığı içebilirsiniz.
 • Bel soğukluğu tedavisi sırasında vücudun sirkeyle ovulması oldukça faydalı olur. Ağrı olan bölgeye bayır turpu sarabilirsiniz. Bunu birer saat arayla yenileyebilirsiniz.
 • Kadınlar için bir litre suya konulacak maydanozu kaynatıp, buharında oturmak faydalı olur.
 • Kadınlara yine semizotunu suda kaynatıp buharına oturmak iyi gelir. Erkekler bunu kaynattıktan sonra içebilir.
 • Toz haline getirilen nöbet şekeri sabah ve akşam yenilirse, bel soğukluğuna iyi gelir.
 • İri bir salatalık ya da acurun çekirdekleri çıkarılıp, havanda ezilir. Bunun içine 2 çay kaşığı taze çekilen kahve koyularak, 1 bardak soğuk suya koyularak içilebilir. Buna akıntı geçinceye kadar devam edilebilir.
 • Havanda toz haline getirilen 1 tatlı kaşığı turp tohumunu yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı terementi vetiryak ile karıştırın. Macun haline geldikten sonra, bundan nohut kadar haplar hazırlayın. Bunları leblebi unuyla bulayın. Bir şişenin içine koyduğunuz haplardan her gün 5 tane yutun. Bunu bel soğukluğu geçinceye kadar uygulayabilirsiniz.
]]>
Bel Soğukluğu Belirtileri https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 05:19:10 +0000 Bel soğukluğu belirtileri; genelde idrar ve üreme yollarında görülür. Çünkü cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin söylediğine göre, son derece acı veren, ağrılı ve sancılı bir şekilde deva
Bel soğukluğu nedir
Bel soğukluğu; bir bakteriden dolayı kaynaklanır. Bu bakteri idrar ve üreme kanallarında enfeksiyona sebep olarak hastalığı meydana getirir. Bakterinin adı Niessira Gonnorhoease dir. Genelde cinsel yolla taşıyıcıdan diğer insana geçen bu bakteri. yaklaşık 20-30 günlük bir kuluçka süresinden sonra yeni yerleştiği vücutta faaliyetlerine başlar. Fakat belirtiler bu kuluçka süresinden daha erken görülmeye başlanabilir. Bel soğukluğu teşhisinin konması halinde bu hastalık ciddiye alınmalı ve kesinlikle tamamen geçene kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Birazdan bel soğukluğu belirtileri başlığında bahsedeceğimiz üzere bu bakteri için gerekli önlem alınmaması halinde kısırlığa dahi sebep olabilir. Üreme organından gelen akıntı eller yıkanmadan gözlerle temas ettirilmesi halinde körlüğe dahi sebep olması gerekir. Bel soğukluğu hafife alınırsa bu kadar ciddi sonuçlar doğrabilecek bir rahatsızlıktır.

Bel Soğukluğu Belirtileri
Bel soğukluğunun sebepleri nelerdir
Bel soğukluğunun bakteriyi taşıyan kişiyle cinsel ilişkiye girmek dışında bir sebebi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden bel soğukluğu hem bakteriyi taşıyan kişi için hem de diğer kişiler için derhal tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Çünkü bakteriyi taşıyan kişinin idrar ve üreme yollarına zarar vermeye devam edeceği gibi, bu bakterinin cinsel ilişkiye girilen kişilere de bulaşma riski neredeyse yüzde yüzdür.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir
 • Erkeklerde ve kadınlar idrar yaparken ağrı, sancı çekme
 • İdrar yaparken veya normal durumda bile üreme organlarından iltihaplı bir akıntı gelmesi
 • Alt karın kaslarında sürekli bir sızlama hissedilmesi
 • Kadınlarda rahim bölgesinde bir ağrı hissedilmesi
gibi durumlar bel soğukluğunun en basit belirtileridir. Eğer bu belirtilerden biri net olarak gözleniyorsa durum hiçbir şekilde ihmal edilmemeli, tedavi yoluna gidilmelidir.

Bel soğukluğu tedavisi
Bel soğukluğu, doktor kontrolünde verilen bazı ilaçlar ve antibiyotiklerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Çünkü bahsedildiği gibi bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan bir rahatsızlıktır ve bu durum bakterilerin bağışıklık gösteremeyeceği ilaçların kullanımı ile çözülebilmektedir. Bel soğukluğu büyük ihtimalle yukarıda bahsedildiği gibi Gonnorhoease bakterisinden kaynaklansa da nadiren başka bakteri türleri de bel soğukluğuna sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden bel soğukluğu belirtilerinin görülmesi halinde gerekli tahliller ve testler mutlaka yaptırılmalı; vücutta hangi bakterinin bu enfeksiyona sebep olduğu tespit edildikten sonra o bakteriye göre olan ilaçlar doktor kontrolünde alınmalıdır. Bel soğukluğu belirtileri görüldüğü andan itibaren, bu ilaçların kullanılıp hastalığın tamamen geçtiğine emin oluncaya kadar da kesinlikle cinsel ilişkiye girilmemelidir.
]]> Bel Soğukluğu Komplikasyonları https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-komplikasyonlari.html Wed, 05 Dec 2018 06:24:29 +0000 Gonore komplikasyonu biri cilt sonucu sistemik yayılım olduğunu püstül veya peteşi , septik artrit , menenjit veya endokardit . Bu 0.6 arasında kadın ve 0.4% 3.0 ve erkeklerde% 0.7 görülür.

Gonore komplikasyonu biri cilt sonucu sistemik yayılım olduğunu püstül veya peteşi , septik artrit , menenjit veya endokardit . Bu 0.6 arasında kadın ve 0.4% 3.0 ve erkeklerde% 0.7 görülür.

Erkeklerde, epididim (iltihabı epididimit ), prostat bezi ( prostatit ) ve üretral darlık ( üretrit ). tedavi edilmeyen bel soğukluğu neden olabilir kadınlarda, tedavi edilmeyen gonore en sık görülen sonucu pelvik inflamatuar hastalık . Diğer komplikasyonlar perihepatitis , ile ilişkili nadir bir komplikasyon Fitz-Hugh-Curtis sendromu , septik artrit parmak, bilek, ayak ve ayak bileklerinde, septik abortus ; koryoamniyonit gebelik sırasında; konjunktivit gelen yenidoğan veya yetişkin körlük ve infertilite.

Bel Soğukluğu Komplikasyonları

Doğum kanalı yoluyla gelen Yenidoğanlar enfeksiyondan körlüğü önlemek için gözlerine eritromisin merhemi verilir. Altta yatan gonore tedavi edilmelidir, bu yapılırsa o zaman genellikle iyi bir prognoza takip edecektir.

Yaşları 14 ile 39 yıl arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde kişi arasında, Gonorrheal enfeksiyonu olan kişilerin% 46 de klamidya enfeksiyonu var.
]]>
Bel Soğukluğu Nasıl Bir Hastalıktır https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-nasil-bir-hastaliktir.html Wed, 05 Dec 2018 23:25:30 +0000 Halk arasında belsoğukluğu denilen hastalığın tıptaki adı, “üretrit”tir. İdrar yolunun cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları anlamına gelir. İki ana grupta incelenir: Gonore ve nongonokoksit üretrit.

Halk arasında belsoğukluğu denilen hastalığın tıptaki adı, “üretrit”tir. İdrar yolunun cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları anlamına gelir. İki ana grupta incelenir: Gonore ve nongonokoksit üretrit.

Gonore üretrit, nayseria gonore denilen bir mikropla olur. En sık görülen belsoğukluğu mikrobudur. Özellikle genç yetişkin erkeklerde, 50 yaşa kadar sık görülür.

Nongonokoksik üretit ise klamidya ve üreoplazma denilen parazite benzeyen hücre içi mikroplarla oluşur.

Bel Soğukluğu Nasıl Bir Hastalıktır İki belsoğukluğu türü arasındaki fark, erkekte yarattığı akıntının rengi ve bulaşmadan sonraki kuluçka süresidir. Bütün akıntılı hastalıkların semptomları ile aynıdır. Bulaşıcıdır, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en sık rastalananıdır. Toplumda oldukça fazla görülür.
]]>
Bel Soğukluğu Tedavisi https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 18:58:22 +0000 Düzgün tedavi edilemediği, geç tanı konulduğu veya kişi hekime gitmeyip kendi kendine hastalık kronikleştiği takdirde, akıntı belli bir süre sonra geçer. Kişi iyileştiğini zannedebilir. Ancak

Düzgün tedavi edilemediği, geç tanı konulduğu veya kişi hekime gitmeyip kendi kendine hastalık kronikleştiği takdirde, akıntı belli bir süre sonra geçer.

Kişi iyileştiğini zannedebilir. Ancak hastalık konikleştiğinden, zaman zaman nüksedebilir. Bu tekrarlanmalar sayesinde özellikle erkeklerde idrar yolunun içinde darlıklar gelişir. Bu da işeme bulgularının kötüleşmesine yol açabilir.

Bel Soğukluğu Tedavisi Bunun dışında testis ve döl yollarının da iltihaba eşlik etmesi nedeniyle ileriki dönemde kısmi de olsa kısırlığa yol açabilir.]]>
Belsoğukluğu Riski Kimlerde Daha Fazladır ? https://www.belsoguklugu.gen.tr/belsoguklugu-riski-kimlerde-daha-fazladir.html Fri, 07 Dec 2018 13:13:48 +0000 Belsoğukluğu genel olarak çokeşli ilişki kuranlarda görülür. Prezervatifle kurulan ilişkiler korunma sağlar. Çokeşlilik ve homoseksüel ilişki belsoğukluğuna yakalanma riskini artırır. Bel

Belsoğukluğu genel olarak çokeşli ilişki kuranlarda görülür. Prezervatifle kurulan ilişkiler korunma sağlar. Çokeşlilik ve homoseksüel ilişki belsoğukluğuna yakalanma riskini artırır.

Belsoğukluğuna sahip bir kadınla beraber olan bir erkekte ilk ilişkide hastalığa yakalanma oranı yüzde 20’lerde iken, belsoğukluğu mikrobu olan bir erkekle beraber olan bir kadının mikrobu alma oranı yüzde 80’dir. Dolayısıyla kadınlar mikrop alma açısından daha dezavantajlı durumdalar.

Belsoğukluğu Riski Kimlerde Daha Fazladır Tüm hastalıklarda olduğu gibi, belsoğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi için de uzman doktora başvurmak şarttır. Hastanın özel olarak görülmesi ve tedavinin hastaya özel olarak yapılarak, uzman doktor tarafından takip edilmesi gerekir.]]>
Kadınlarda Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/kadinlarda-bel-soguklugu.html Fri, 07 Dec 2018 13:33:59 +0000 Kadınlarda bel soğukluğu, tıpta ''genore''olarak adlandırılmaktadır. Daha çok cinsel yolla bulaşabilen ve toplumda sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. Kadınlarda bel soğukluğu, bakteriler n Kadınlarda bel soğukluğu, tıpta ''genore''olarak adlandırılmaktadır. Daha çok cinsel yolla bulaşabilen ve toplumda sık karşılaşılan bir hastalık türüdür. Kadınlarda bel soğukluğu, bakteriler nedeni ile ortaya çıkmakta ve oluşan enfeksiyon cinsel yolla kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bakteriler, penis, vajina ve ağız gibi vücudun herhangi bir açık noktasından kolaylıkla vücuda geçebilir. Kadınlarda oluşan enfeksiyon özellikle servikste başlar.

Eğer annede gebelik döneminde belsoğukluğu mevcut ise, anne karnındaki bebeğe enfeksiyon geçme olasılığı yüksektir. Bebek doğum kanalına ilerlediğinde bel soğukluğuna neden olan bakteri bebeğin gözlerinde enfeksiyon oluşturabilir.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Semptomları:

Bel soğukluğuna maruz kalan kadınların çoğunda herhangi bir belirti açığa çıkmayabilir. Bel soğukluğu nedeni ile oluşan belirtiler, enfeksiyon vücuda girdikten 2-10 gün içerisinde kendini göstermeye başlar. Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri;

 • Ateş
 • Cinsel birliktelik anında ağrı
 • Karın ağrısı
 • Yoğun, kıvamlı ve sarımtırak vajinal akıntı
 • İdrar anında yanma ve acı hissi
 • Adet dönemi arasında kanama
 • Adet döneminin daha yoğun geçmesi olarak sıralanabilir.

Kadınlarda Bel SoğukluğuKadınlarda Bel Soğukluğu Nasıl Teşhis Edilir

Bel soğukluğu nedeni ile ortaya çıkan belirtiler farklı hastalıkların belirtisi olarak da yaşanabilir. Vajinal akıntıdan ya da idrardan incelenmek üzere örnek alınarak, bel soğukluğu kolaylıkla teşhis edilebilir.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir

Kadınlarda bel soğukluğu, antibiyotik tedavisi ile ortadan kaldırılabilir. Antibiyotikler ağız yolu ya da enjekte olarak hastaya uygulanır. Bel soğukluğuna maruz kalan kadınların çoğunda bel soğukluğu ile beraber klamidya da açığa çıkabilir. Klamidya cinsel yolla bulaşabilen bir başka hastalıktır. Her iki hastalık aynı anda açığa çıkmışsa hastalıkların tedavisi için ayrı ilaçların kullanılması gerekebilir.

Kadınlarda Bel Soğukluğu Etkileri Ne Kadar Devam Eder

Kadınlarda bel soğukluğuna neden olan enfeksiyon yalnızca servikal alanda oluşmuş ise, zamanında ve uygun bir tedavi ile 10 gün içerisinde ortadan kaybolabilir. Hastalığın etkileri;

 • Enfeksiyonun ne kadar ilerlediğine
 • Bel soğukluğunun ne kadar zamandır devam ettiğine
 • Daha evvel bel soğukluğu hikayesinin olup olmadığına göre değişebilir.

Kadınlarda bel soğukluğunun tedavisi ihmal edildiği sürece oluşan enfeksiyon, üreme sisteminde ilerleyebilir ve alt karın iltihabına yol açabilir. Bu durumda dış gebelik ihtimali ve kısırlık problemleri yaşanabilir. Ayrıca tedavi edilmeyen bel soğukluğu nedeni ile enfeksiyon kana bulaşarak vücudun farklı alanlarına yayılarak ağrı ve şişliklerin yaşanmasına yol açabilir.

]]>
Erkekde Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/erkekde-bel-soguklugu.html Sat, 08 Dec 2018 08:09:37 +0000 Gonore belsoğukluğunda kuluçka süresi, bu mikrobu aldıktan sonra 3-10 gün sürer; nongonogoksik belsoğukluğunda ise bir hafta ile üç hafta arasındadır. Kuluçka süresi bittikten sonra ilk belirtiler şunlardır

Gonore belsoğukluğunda kuluçka süresi, bu mikrobu aldıktan sonra 3-10 gün sürer; nongonogoksik belsoğukluğunda ise bir hafta ile üç hafta arasındadır. Kuluçka süresi bittikten sonra ilk belirtiler şunlardır:

Peniste yanma, batma ve kaşıntı hissi
Penisten gelen akıntı

En önemli bulgu akıntıdır. Gonorede akıntı çok tipiktir. Sarımsı-yemşilimsi bir akıntı oluşur. Bu akıntı kendi kendine gelir, idrarla bir ilgisi yoktur. Nongonogoksit belsoğukluğunda ise şeffaf akıntı olur. Dolayısıyla bunun saptanması daha zordur. Kişi ancak idrar yaparken yanma, batma ve sızıyla fark edebilir rahatsızlığını. İç çamaşırındaki yapışkanlık hissi nedeniyle hekime başvurabilir. Bu durumda gonorenin tanısı çok daha kolaydır. Kişi rahatsız olduğunu akıntının rengiyle çok daha kolay anlayabilir. Bunun dışında belsoğukluğunda herhangi bir cilt lezyonu olmaz. Erkekde Bel Soğukluğu

Belsoğukluğu tedavi edilmediği takdirde;

İdrar yolunda daralma,
Prosttatta apse
İlerleyen safhalarda kısırlık görülebilir. ]]>
Bel Soğukluğu Nedenleri https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 15:24:25 +0000 Gonore bakterisinin neden olduğu Neisseria gonorrhoeae . enfeksiyon, vajinal, oral veya anal seks yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Erkekler vajinal ilişki tek bir fiili ile enfeksiyona yakalanma %20 Gonore bakterisinin neden olduğu Neisseria gonorrhoeae . enfeksiyon, vajinal, oral veya anal seks yoluyla kişiden kişiye bulaşır.

Erkekler vajinal ilişki tek bir fiili ile enfeksiyona yakalanma %20 risk var Virüslü bir kadınla. Erkeklerle seks yapan erkekler için risk daha fazladır.
Bel Soğukluğu Nedenleri
Kadınlar virüslü bir adam ile vajinal ilişki tek bir fiili ile enfeksiyona yakalanma bir %60-80 riskine sahiptir. bir anne, yeni doğan bebeğe gonore iletebilir doğum sırasında; bebeğin gözleri etkileyen, onu denir oftalmia neonatorumdu. Bu tuvalet veya banyo ile yayılır edilemez.]]>
Bel Soğukluğu Tanısı https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-tanisi.html Sat, 08 Dec 2018 22:21:23 +0000 Geleneksel olarak, gonore tanısı konuldu gram boyama ve kültürü , ancak yeni polimeraz zincir reaksiyonu. test yöntemlerine göre (PCR) daha yaygın hale gelmektedir. İlk tedavi kültürü antibiyotik Geleneksel olarak, gonore tanısı konuldu gram boyama ve kültürü , ancak yeni polimeraz zincir reaksiyonu. test yöntemlerine göre (PCR) daha yaygın hale gelmektedir.

İlk tedavi kültürü antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi için neler yapılmalı başarısız olanlar ise belsoğukluğu testi pozitif Bütün insanlar gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test edilmelidir klamidya, frengi ve insan immün yetmezlik virüsü.
Bel Soğukluğu Tanısı]]>
Bel Soğukluğu Nedir https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 12:15:54 +0000 Bel soğukluğu cinsel yollarla veya salgı yolu ile bulaşabilen, Neisserria Gonorrhea adı verilen bakterinin yol açtığı ölümcül bir hastalıktır. Bel Soğukluğu NedirBel soğukluğu çoğunlukl Bel soğukluğu cinsel yollarla veya salgı yolu ile bulaşabilen, Neisserria Gonorrhea adı verilen bakterinin yol açtığı ölümcül bir hastalıktır.

Bel Soğukluğu Nedir

Bel soğukluğu çoğunlukla erkeklerde görülen ancak bazı kadınlarda da görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık kişinin idrar yollarını tahrip ederek, cinsel organda enfeksiyon oluşumuna yol açabilir. Erkeklerde kısırlığa yol açabilen bu hastalık, kadınlarda da dış gebeliğe sebep olabilmektedir. Tedavisi yapılmadığı takdirde vücuttu hızla üreyen bakteriler sebebiyle, hastalık kalbe kadar ulaşabilmektedir. Bu evreden sonra ise hasta kişi ölür.

Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır

Bel soğukluğu oral, vajinal, anal ve salgı aktarımı ile bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşma nedenleri ise korunmasız cinsel ilişkiler, hayat kadınları ile ilişkiye girmek ve çok eşli bir cinsel hayat yaşamaktır.

Bel Soğukluğu NedirBel Soğukluğu Belirtileri

Bel soğukluğu hastalığının belirtileri kimi zaman belirgin olarak ortaya çıksa da bu tüm hastalar için geçerli olmayabilmektedir. Yani kimi hastalar için belirtiler gizli kalabilmekte ve anlaşılması zor olmaktadır. Ancak bu hastalığın uzmanlarca belirtilen başlıca belirtileri vardır. 

Erkeklerde;
 • Penis ucunda salgı oluşumu ve akıntılar
 • Sancılı idrar ve idrar çıkarmada güçlük
 • İç çamaşırlarda akıntıların ve hastalığın getirdiği fark edilebilir lekeler

Kadınlarda;

 • Kadınlarda rahatsız edici vajina kokusu
 • Genital bölgede kabarma ve kaşıntı
 • Sıkça idrara çıkma eğilimi
 • Uzun süreli vajinal akıntılar

Bel Soğukluğu Tanısı

Bel soğukluğu tanısının koyulması için laboratuar ortamında testler yapılmalıdır. Testler ise dışarıya atılan salgılar üzerinde yapılabilmektedir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu tedavisi günümüz şartlarında kolaylıkla yapılabilmektedir. Tedavisi oldukça basit ve etkili olup kısa sürede etkisini gösterebilmektedir. Bu hastalığa sebep olan etmenler bakteriler olduğu içinde tedavisi de bakteri öldürücüler yani antibiyotiklerdir. Günümüzde bu hastalık için birçok farklı antibiyotik çeşidi bulunmaktadır.

Bel Soğukluğu Hastalığından Korunma Yolları

Bel Soğukluğu hastalığından korunmanın en iyi yolu korunmalı olarak cinsel ilişkiye girmek ve tek eşli ilişki yaşamaktır. Aynı zamanda hayat kadınları ile ilişkiye girilmemesi de bu hastalığa yakalanma riski azaltacaktır.

]]>
Bel Soğukluğu https://www.belsoguklugu.gen.tr/bel-soguklugu.html Mon, 10 Dec 2018 01:04:02 +0000 Tıp dilinde gonore denilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve akıntı ile belirir. Akıntı cerahatlıdır. Bu cerehat ellere bula

Tıp dilinde gonore denilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma, yanma, şişlik ve akıntı ile belirir. Akıntı cerahatlıdır. Bu cerehat ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa, körlüğe neden olabilir. Kadınlarda da, beyazımtırak cerahatlı akıntı, sık sık idrara gitme, idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir. Üreme organlarında akıntı görüldüğünde, mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kendisinde bel soğukluğu görülen, bu hastalığı cinsel ilişkide bulunduğu herkese bulaştırır.

İdrar tutukluğu

Mesane (idrar torbası) dolu olduğu halde idrar yapılamaz. Karnın alt bölgesi gerginleşmiştir. Bastırılınca ağrı hissedilir. Tıp dilinde akut retansiyon adı verilen bu durumun nedenleri çeşitlidir. Örneğin, böbreklerde taş, prostat büyümesi, idrar yollarının doğuştan kusurlu olması, fazla miktarda alkol içmek, mesane felci, belsoğukluğu, sinir hastalıkları veya üşütmek idrar tutukluğuna neden olabilir. İlk tedbir olarak hastanın karnına içinde sıcak su olan bir şişe konur. Sıcak su ile banyo yapılırken, idrar çıkarmaya çalışılır.

İdrar yollarında yanma

İdrar yollarında veya idrar yaparken yanma çeşitli nedenlerden kaynaklanır. belsoğukluğu, ülser, mesane iltihabı, prostat iltihabı, mesane uru, yumurtalık iltihabı, apandisit düşünülebilir. Bu nedenle tedaviye geçmeden önce, hastalığı doğuran nedeni tespit etmek gerekir. Tedavi, hastalığı doğuran nedene göre yapılır.

İdraryolları iltihabı

İdrar torbası iltihabı idrar yolları taşı, belsoğukluğu veya eklem hastalıklarının neden olduğu bir hastalıktır. Çok içki içenlerde görülür. İdrar yollarında acıma hissedilir. Tedaviye yardımcı olmak için bol miktarda su içilir, sıcak banyolar yapılır.

Kısırlık

Erkek veya kadının döl vermemesi haline, halk arasında kısırlık, tıp dilinde ise sterilite denir. Nedenlerini, erkek ve kadında ayrı ayrı incelemek gerekir. - Erkeklerde KısırlıkNormal cinsel ilişkide bulunmayan veya menisi olmayan erkeklere kısır denir. Psikolojik etkenler, iktidarsızlık, erkek uzvunda görülen şekil bozukluğu, gereği gibi tedavi edilmemiş belsoğukluğu, yumurtaların yerlerine inmemiş olması, kabakulak hastalığı sırasında husyelerin iltihaplanmış olması kısırlığı doğuran en başta gelen nedenlerdendir. - Kadınlarda Kısırlık Cinsi münasebetlerin, hamile kalma ihtimalinin çok az olduğu zamanlarda yapılması, fallop borularının tıkalı olması, döl yatağında görülen hastalıklar, hormon salgılarının yetersiz olması, rahim veya dış üretim organlarında görülen şekil bozuklukları, şeker hastalığı veya tiroid bozuklukları, beden yorgunluğu, sinir bozukluğu en başta gelen nedenlerdendir. Çocuk sahibi olmayan eşlerin, tepeden tırnağa kadar muayene olup, gerçek nedenleri, tespit ettirmeleri gerekir.

Rahim iltihabı

Rahimim iç yüzünün iltihaplanmasına tıp dilinde endometri denir. Nedeni, belsoğukluğu, doğumdan ve çocuk düşürdükten sonra rahimde parça kalması veya rahim düşüklüğüdür. Hastanın karın bölgesi hassastır, vajinadan cerahatli ve sümüğe benzer akıntı gelir. Aybaşı kanamaları fazla olur. Bacaklarda ve leğen kemiği bölgesinde ağrı vardır. Bu ağrılar dinlenmekle geçer. Doktora başvurmak gerekir.]]>